Katjan historia

Katja Susanna Luojus (os. Kivimäki)
Syntynyt Huittisissa 24.8.1970
Asuu Vuorentaustassa, Ylöjärvellä

Perhesuhteet
  • Kaksi poikaa
  • Avoliitossa

Koulutus

  • Kuntapuheenjohtajakoulutus, sertifioitu, FCG 2015
  • Erityisvastuualueen johtajakoulutus, Pirkanmaan sairaanhoitopiiri 2014 
  • Terveystieteiden tohtori (TtT), Tampereen yliopisto terveystieteiden yksikkö 2011
  • Terveydenhuollon opettaja (TtM), Tampereen yliopiston hoitotieteen laitos 1999
  • Sairaanhoitaja, Tampereen terveydenhuolto-oppilaitos 1992
  • Ylioppilas, Tampereen yhteiskoulun lukio (TYK) 1989






Työkokemus
Pirkanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä
  • Koulutuspäällikkö, Osaamisen kehittämisyksikön esimies, vastuualueen varajohtaja TAYS 1.1.2015-
  • Osaamisen kehittämisyksikön esimies, vastuualueen varajohtaja TAYS 1.1.2014 - 31.12.2014
  • Projektipäällikkö TAITO- hanke 1.4.2011-31.12.2013
  • Opetusylihoitaja TAYS 1.1.2008-31.3.2011
  • Opetuskoordinaattori TAYS 14.1.2002-31.12.2007
  • Sairaanhoitaja 6a/TAYS 12.1.1995 -13.1.2002
  • Sairaanhoitaja 6b/TAYS, 1994
Terveyspalveluiden yksityiset palveluntuottajat
  • Sairaanhoitaja 1994, Hämeen korva
  • Sairaanhoitaja 1992-1993, Tampereen lääkärikeskus
Tampereen yliopisto
  • Apurahatutkija, Tampereen yliopisto 1.9.- 31.12.2006
  • Assistentti, Tampereen yliopisto hoitotieteen laitos 1.1.- 31.8.2006
  • Koordinaattori, Tampereen yliopisto hoitotieteen laitos 1.10.-31.12.2005
Pirkanmaan ammattikorkeakoulu
  • Sivutoiminen tuntiopettaja, terveysala 4.10.-1.12.2001
Kunnalliset ja seudulliset luottamustoimet
Tampereen kaupunkiseudun Seutuhallituksen jäsen 2017-
Pirkanmaan maakuntavaltuuston jäsen 2017-
Maakunta- ja sote-uudistuksen esivalmistelun hallituksen varajäsen 2016-
Yritysvaikutusten arviointityöryhmän jäsen 2016-2018
Teknisen lautakunnan varajäsen 2016-2017
Ylöjärven kaupunginhallituksen puheenjohtaja 2013-2016, 2017-2018
Kehittämistoimikunnan puheenjohtaja 2015-2016, 2017-2018
Työterveyshuollon liikelaitos Viisarin johtokunnan puheenjohtaja 2013-2016
Tampereen kaupunkiseudun kuntayhtymän yhtymäkokousedustaja 2013-2017
Ylöjärven kaupungin kehitysjaoston varajäsen 2013-2014
Perusturvalautakunnan puheenjohtaja 2009-2012
Keskusvaalilautakunnan varajäsen 2009-2012
Länsi-Pirkanmaan koulutuskuntayhtymän hallituksen varajäsen 2009-2012
Ylöjärven kaupunginvaltuutettu 2009-2012, 2013-2016, 2017-

Seurakunnalliset luottamustoimet Ylöjärvellä

Perhe- ja lapsityön johtokunnan puheenjohtaja 2011-2014

Varhaisnuorisotyön johtokunnan jäsen 2007-2010

Kirkkovaltuutettu 2007-2010, 2011-2014, 2015-


Ammatilliset luottamustehtävät

Tampereen yliopiston terveystieteiden yksikön
johtokunnan varajäsen 2014-2016
Tampereen ammattikorkeakoulun Hoitotyön koulutusohjelman neuvottelukunnan puheenjohtaja 2009-2012

Yhdistystoiminta

Pirkanmaan Kokoomusnaisten piirihallituksen jäsen 2016-

Ylöjärven Kokoomusnaisten hallituksen sihteeri 2016-
Ylöjärven kokoomusnaisten rahastonhoitaja 2008-2012
Ylöjärven Kokoomusnaiset, hallituksen jäsen 2007-
Vuorentaustan koulun vanhempainyhdistyksen puheenjohtaja 2007-2011
Harrastukset
  • Lavatanssit ja tanssiliikunta
  • Kestävyysliikunta: sauvakävely, hölkkä, hiihto, pyöräily
  • Lukeminen
  • Yhdistystoiminta